Wydawać by się mogło, że w ramach wolności słowa możemy wyrażać swoje opinie na każdy temat, w dowolnej formie i do dowolnego grona odbiorców. Tak jednak nie jest.
Wolność słowa doznaje ograniczenia tam, gdzie sięga ochrona dóbr osobistych podmiotu wypowiedzi.
Najczęściej do nadużycia wolności słowa a jednocześnie do naruszenia dóbr osobistych dochodzi w sytuacji konfliktu, a szczególnie, gdy konflikt ten wchodzi w sferę publiczną i jest uwidaczniamy na zewnątrz relacji, często ma to miejsce z wykorzystaniem popularnych mediów społecznościowych.
Nagminnie spotyka się różne wypowiedzi i komentarze, które raz opublikowane trafiają do nieokreślonego i nieograniczonego grona odbiorców i zaczynają „żyć własnym życiem” w sieci. W takim wypadku konflikt pomiędzy dwiema osobami szybko może osiągnąć wymiar publiczny i zaangażować w jego istotę osoby wcześniej niezorientowane, ani niezainteresowane jego przedmiotem.
Gdy wzajemna niechęć czy emocje wymykają się spod kontroli nie trudno o użycie obraźliwych słów lub sformułowań, które stawiają ich adresata w niekorzystnym świetle, często bez oparcia w faktach jak i bez obiektywnego uzasadnienia.
Warto wiedzieć, że nawet publikowanie wypowiedzi czy opinii pod nickiem pozornie nie pozwalającym na zidentyfikowanie ich autora nie chroni przed odpowiedzialnością, albowiem w toku postępowania procesowego możliwe jest uzyskanie metodami operacyjnymi adresu IP urządzenia, z którego zostały one nadane, a co za tym idzie jego użytkownika.
Jest to istotna informacja także dla osób pokrzywdzonych nieprawdziwymi czy nieprzychylnymi opiniami czy komentarzami, albowiem mają one możliwość obrony swojej czci i godności także na drodze procesowej.
Roszczeń z tytułu naruszenia dóbr osobistych można dochodzić zarówno na drodze cywilnej jak i karnej, z oskarżenia prywatnego, warto jednak zacząć taką procedurę od wystosowania wezwania do sprawcy naruszenia do zaprzestania naruszania dóbr osobistych w określony sposób, do usunięcia naruszenia a także do przeproszenia osoby pokrzywdzonej a nawet do zapłaty zadośćuczynienia pieniężnego.
Warto zatem z rozwagą wypowiadać się publicznie o innych osobach, pamiętać przynajmniej o elementarnym szacunku we wzajemnych relacjach, a w sytuacji, gdy już doszło do naruszenia dóbr osobistych adekwatnie reagować na to, nie pozwalając sprawcy na dalszą ingerencję w tak istotną sferę jak godność i cześć człowieka.
postępowanie likwidacyjne // adwokat Gliwice // adwokat Ustroń